Az első Mitte Communications elemzés keretében Fábián Csongor user experience szakértő vizsgálta meg az új Origo.hu-t webergonómiai szempontból. Finom megoldások, funkcionális zavarok és számos egyéb kérdőjel hazánk egyik legolvasottabb híroldalán.
Az ember információfeldolgozási funkcióinak egyik nélkülözhetetlen eleme a mintafelismerés. Mindenhol ismétlődő motívumokat keresünk, még ott is, ahol nincsenek – alakzatokat a felhőkben, rendszert az információban. Ha nem találjuk a mintát, természetesen összezavarodunk.
Struktúra és annak hiánya
A megújult Origo.hu oldal esetében a tiszta és átlátható struktúra hiánya a legkitapinthatóbb. A sorról-sorra változó betűméretek és stílusok, a közel sem egyértelmű tartalmi háló, a túl domináns főcímek és a váltakozó szövegigazítás nagyon nehézzé teszi az információ megtalálását és feldolgozását. Ez a fajta vizuális heterogenitás pedig nem kedvez a tematikusan gazdag hírportálon történő eligazodásnak. Az amúgy is szinte követhetetlen struktúrát még tovább bonyolítják a tartalmat folyamatosan megszakító reklámok. Sokat lehetne javítani az átláthatóságon, ha egy feszesebb hálóra kerülnének a főoldal információi, határozottabb tematikus struktúrára épülne fel és a reklámok is egységesebb blokkokba rendeződnének.
Navigáció, címkék és tévutak
A főmenük elnevezései iránymutatóak, a címek érthetők. Az extenzív felbukkanó menüt is nagyon ötletesen megoldották – rengeteg az információ, mégis jól fogyasztható. A freemail login azonban nem menüelem – egy gyors átrendezéssel megoldható lenne ez a probléma.
A tartalmak és címkék közötti kapcsolatok szintén nem egyértelműek. A szövegcímkék a futó szalagcím alatt nem mondanak semmit a főoldalra érkezőknek – hacsak nem olvasták már a közelmúlt híreit; –, de pont ezekért jöttek az Origóra, így még nem várhatjuk el, hogy ismerjék azokat.
A futó szalagcím az egyik legrosszabb megoldás használhatósági szempontból: elolvassuk, és mire odakattintunk, addigra már kicsúszik a látómezőből, és nyomkodhatjuk a „Vissza” gombot. Ezt egyszerűen meg lehet oldani azzal, hogy ha a felhasználó fölé viszi a kurzort, akkor megállítjuk a gördítést. A legtöbbet mégis akkor javíthatunk ezen a funkción, ha egyszerűen elhagyjuk, és jobban kiemeljük az amúgy hasznos „N új cikk” navigációs elemet.
Megújuló dizájn funkcionális kérdőjelekkel
Maga a dizájn és a betűválasztás kifejezetten igényes. A fiatalos külsőhöz nagyban hozzájárulnak a nagy méretű képek is. Nem vesztett volna viszont sokat a frissességéből az arculat, ha csak a tipográfiára építenek, és a képek méretéből visszavesznek, hiszen a számunkra értékes információ keresése közben elegendő a kisebb kedvcsináló képek használata, a nagy méretűek ellenben nagyon jól mutatnának az egyes cikkoldalak bevezetőjeként.
Cikkoldalak és integrációs kényszer
A cikkek esetében a sorhossz és a betűméret jól olvashatóvá teszi az egyes tartalmakat, de a struktúra itt is hiányzik. A rengeteg helyet kitöltő közösségimédia– és megosztási blokk, valamint a jobb oldalsáv reklámblokkjai nem hagynak levegőt a szövegnek.
A megosztási akciók kerülhetnek a cikk végére vagy – kisebb hangsúllyal – a főcím alá. Az így felszabaduló hely lehetőséget ad a szellősebb szövegelrendezésre vagy akár a fentebb említett nagyméretű cikkhez tartozó kép megjelenítésére.
A címkék a cikkek elején nem hordoznak sok releváns információt, viszont a cikk végén ezek lehetnek hasznosak – mikor további olvasnivalót keresünk. Már minimális átrendezéssel is sokat javíthatunk egy cikk megjelenésén és tartalmi logikáján.
Összességében a megújuló Origo.hu-ról
Sok minden válhatna még elemzés tárgyává az átalakuló oldalon, de az eddigiek alapján is ki lehet jelenteni, hogy az új Origo.hu számos szempontból nem felel meg az online hírportálokkal szemben támasztott UX szempontoknak és strukturális elvárásoknak. Ez elsősorban a használhatósági hibáknak és a következetlen tartalom-elrendezésnek tulajdonítható.
Vannak természetesen pozitívumok is: kifejezetten igényes a fontválasztás, az egybefüggő tartalmak tipográfiája, a rengeteg információt magában foglaló, mégis átlátható lenyíló menü.
A tartalmi blokkok vizuális egységének kialakítása és az információ-felépítés jobb átgondolása viszont lényegesen javíthatna az „Origo élményen”.
Fábián Csongor felhasználói élmény designer, a Mitte Communications külső szakértője és a LogMeIn Kft. munkatársa. Gyakori résztvevő és előadó szakmai eseményeken és elkötelezett evangelistája a felhasználóközpontú tervezésnek és fejlesztésnek.